gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

15.04.2019 Brouzdání modrou trávou (Vladimír Béďa Halm)    PDF Tisk Email
Reportáže

aneb Pikeři na Musilce

Skoro po roce se opět na brněnské Musilce (KS Omega) sešli pikeři, aby potěšili zaplněný sál bluegrasumilovného publika. Středa 3. dubna byla dnem, kdy se potkaly domácí legendy žánru se současností v podobě mezinárodní kapely The Rustic Robots.

Ale popořádku. Na počátku stál nápad využít cesty jednoho ze zakladatelů legendární kapely Hráči, která stála u začátků brněnské country a bluegrassové scény. Kapelník Hráčů Ivoš Noll přiletěl ze svého nového domova v Austrálii na návštěvu rodného Brna a spolu s Norbertem „Norkem“ Tomkem svolili k připomínce padesáti let od založení Hráčů. V pozadí celé akce stál i další původní člen Hráčů (a ještě dříve Conquerors) – Roman Mikulášek spolu s Davidem Němečkem, managerem Druhé trávy i Traperů. A kostra akce byla na světě.

Sakrapes
Sakrapes
foto: autor
Takže večer ve vlnách „modré trávy“ mohl začít. Úvod patřil moravskému Sakrapsu, tedy uskupení zkušených matadorů, kteří prošli různými kapelami – namátkou jmenujme z mnoha Eben, Vědro, Trapeři, Poutníci, Smutňáci. A ono přídavné jméno „moravský“ je zde proto, že členové jsou z různých koutů Moravy (Vlastimil Smutný – Střelice, Václav Vacek – Třebíč, Pavel Petržela a Vítězslav Zeman – Brno, Jiří Skryja – Ostrov u Macochy). Současný repertoár tvoří dílem kousky z posledního CD Dál po modré, dílem v něm figurují časem prověřené skladby, dá se říci bluegrassové standardy, s českými texty různých autorů. Pavel Petržela mezi jednotlivými skladbami připomněl historické události z dob začátků a působení členů slavné brněnské kapely Hráči coby učitelů hry mladších kolegů – v jeho případě rady ke hře na mandolínu od Dalibora Leblocha.
Norbert Tomek a Ivoš Noll
Norbert Tomek a Ivoš Noll
foto: autor
Což nebylo samoúčelné, jak se ukázalo. Nejprve přišel na pódium Norbert Tomek, zakládající člen Hráčů, se svou foukací harmonikou a vystřihl spolu se Sakrapsem výbornou instrumentálku, pak jej doplnil Ivo Noll, dlouholetý kapelník Hráčů. A vzpomínkový blok doplnili oba připomenutím dalších členů kapely, která poznamenala vývoj žánru bluegrassu a country v jeho počátcích v době závěru šedesátých let na Brněnsku. Osobnosti jako oba výše jmenovaní nebo banjista Vladimír „Miki“ Meloun, Dalibor Lebloch, Karel „Charlie“ Kolísek, Tomáš „Tom“ Štursa, Pavel Hausner, Karla Vosmanská a v průběhu času i další. Připomínka padesáti let Hráčů byla doplněna potěšením z toho, že jejich následovníci umí zahrát stejně dobře a základ byl v těch dávných letech dobře vybudován.
The Rustic Robots
The Rustic Robots
foto: autor
Brouzdání modrou travou pokračovalo „mezinárodním“ uskupením The Rusty Robots. Tvoří jej bratři Ralph Schut (zpěv a kytara) a Chris Schut (zpěv a basa, mezi zasvěcenými známý i jako skvělý zvukař), Zdeněk Roh (banjo) a Radek Vaňkát (steel kytara). Kapela oprávněně patří k evropské bluegrassové špičce, hraje moderní verzi žánru s dodržením zásadních konvencí. A je radost sledovat skvělé instrumentalisty. „Roboti“ pokřtili své CD – křtu se ujal profesionál křtění, tedy Robert Křesťan, který vydatně cedéčko zalil, aby se mu dařilo.
V pauze potřebné pro nastavení techniky si diváci mohli prohlédnout na několika panelech připomínku historických dob country a bluegrassu v Brně na dobových plakátech z let sedmdesátých a na dalších dochovaných materiálech. Výsledkem bádání amatérských historiků je i časová osa, kde je vidět prolnutí hráčů a jejich působení v různých sestavách. Doplnění a kompletace je velkou výzvou pro současné i budoucí countryové důchodce ?
Trapeři
Trapeři
Závěrečný blok patřil brněnským Traperům, kteří publiku předložili kousky ze své dávné historie, ale zahrané se současným drajvem. Tahle znovuobnovená kapela přináší svoji očividnou radost ze hry posluchačům i sobě. Základ tvoří původní členové, kteří spolu prožili mnohé a sice Robert „Šlach“ Křesťan (zpěv a v původních Traperech banjo, nyní kytara) a Pavel „Páca“ Petržela (mandolína, zpěv), Tomáš „Krab“ Buzek (zpěv, foukací harmoniky a dobro), Petr „Pedro“ Surý (basa) a Luboš „Máča“ Malina (banjo a další nástroje). Uvážíme-li dobu vzniku původní sestavy, pak je (alespoň pro mne) fascinující hloubka a obsažnost témat některých Robertových textů z té doby (Pojďme se napít – za všechny). Jako pravděpodobný rok vzniku kapely udávají otcové zakladatelé rok 1972, což byla doba, ve které se v písních a jejich názvech odrážel aktuální svět (instrumentálka Vlak do slévárny) i obecnější témata. V dnešním podání vyniknou i melodické linky klasických bluegrassových kousků.
Úplný závěr patřil sestavě „All Stars“, kdy se na pódiu sešli (a stěží vešli) všichni protagonisté a díky zmnohonásobení nástrojů barvitě rozvedli několik známých bluegrassových melodií i Dylanovu píseň se zpěvem Chrise Schuta. To vše se odehrávalo pod pomyslnou taktovkou Roberta Křesťana.
Prostě večírek v modré trávě jak má být.
 

Sdílet na...
Kam dál?

» Peklo s Trapery (Džexna)

» Tento víkend v Zelenáčově šopě (Zelenáčova Šopa)

» 23. Bluegrass Minifestival v Lukách nad Jihlavou již tuto sobotu (Ralph Schut)

» Koncert Traperů (Vladimír Béďa Halm)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 

Kalendář

<< Únor 2021 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
 1 2 3 4 5 6 7
 8 91011121314
15161718192021
222324252628

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc