gototop
02.01.2013 Věneband (Miloš Keller)    Tisk
Recenze
Jana Věnečková je držitelkou všech možných i nemožných folkových ocenění pro juniorské interprety a už začíná sahat i po oceněních pro dospělé. To je signálem, že její tvorba je lahodící pro uši kritiků, recenzentů a porotců. Přesněji řečeno těch kritiků, recenzentů a porotců, kterým jde především o dobro hudby, její blaho a rozvoj, méně už o posluchače. Těm, kteří hledají i v textech nejen sdělení, ale i poezii či „nitro“. Těm všem Jana Věnečková svou tvorbou umělecky vyhoví a platí to i o její „rozšířené podobě“, o Věnebandu.
Věneband natočil album, podle názvu určené Všem králům. To v podstatě dokresluje moje výše uvedená úvodní slova. Hned se ale nabízí otázka: A co všem „nekrálům“? Co všem obyčejným lidem a obyčejným posluchačům? Je to, co je dobré pro krále, dobré i pro plebs? A tady asi bude trochu problém. Hlavní autorka a interpretka v jedné osobě bravurně ovládá hudební teorii, melodickou stavbu i další hudební zákonitosti, evidentně jí těší i aranžovat. Její texty jsou plné nezvyklých obratů, slovních spojení a nakonec i témat. Opravdu tímhle ale žijí v Litomyšli? Vlastně ani jednu melodii z dvanácti, které jsou na albu, si nezahvízdáte, nejen proto, že je složitá, ale i proto, že si ji prostě nezapamatujete. Album vám po hudební stránce splyne v jeden velký, ušlechtilý celek. Maximálně si zapamatujete některé výrazné aranžérské party, spíše ale ve smyslu: proč to takhle právě pro tenhle nástroj autorka napsala? V případě textů vám alespoň zůstane o čem přemýšlet: „Sladká slunce zář hřeje mojí tvář/aróma příjemně medový/tvoje milá stráž, ihned jak se vzdáš/tak ti nasadí okovy“. Pokud víte, k čemu tu došlo, napište mi to prosím do diskuse pod článkem.
Suma sumárum – albu v podstatě nelze nic vytknout, ale vlastně nevím, na koho se obrací a komu co sděluje. Krásná dokonalá věc.

Věneband - Všem králům
Věneband: Všem králům
Vydavatel: Josef Věneček
Vydáno: 2012
Hodnocení desky: 6,44/10
Seznam písní: Všem králům • Sladký jako med • Volný pád • Slaná chuť slz • Chrám štěstí • España • Bouřka • Mol v moll • Paraple s cylindrem • Stařenčin byt • Žár z uhlíků • Zažloutlé psaní
Co o albu napsal Pavel Rada: "Výborné, ale pro malou skupinu posluchačů..." (8 bodů)
Více komentářů v hodnocení desek
Hodnotit můžete i vy, stačí se pouze zaregistrovat
 Sdílet na...
Kam dál?

» Finále X. ročníku Notování bude již za týden! (Rada Notování)

» Výsledky 2. semifinále X. ročníku Notování (Rada Notování)

» Adrenalinový večírek se super šťastným vítězem (Honza Dobiáš)

» 2. semifinále Notování bude již tento čtvrtek (Rada Notování)

» Notování po letech (Tomáš Pohl)

Komentáře pro tento článek
Přidat Nový Hledat RSS
Jméno:
Email:
 
Název:
Naše hlavní město
 antispamová kontrola
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:-D:-):-(:-0:shock::confused:8-):lol::-x:-P:oops::cry::evil::twisted::roll::wink:
:!::?::idea::arrow:
 
Internetové odkazy vkládejte pomocí UBBKódu (4. ikona zleva)!
 
Prosím, opište anti-spamový kód, který je zobrazen v obrázku. Pokud Vás obtěžuje zadávání tohoto kódu, zaregistrujte se a pište komentáře jako přihlášený uživatel.
Tomáš Pohl   |78.45.221.xxx |02.01.2013 12:14:21
Jana mě zaujala jako malinká šikovná holčička s houslemi.Teď už je slečna, která se zařadila mezi autory a interprety, jejichž písně nelze zpívat při žehlení nebo u táboráku. Nicméně i folk má svého Verdiho i svého Janáčka. Janáčkové to mají těžší, ale je dobře, že jsou. Jana mi připomíná Ivu Bitovou, po jejímž koncertu diváci neodchází s písní na rtech či Václava Václavka, s tím samým dojmem. Přeji proto Janě, ať jí to nadále skládá, hraje i zpívá a ať zůstane sama sebou, není to lehké.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."